Як Путін відділяє Донбас від України. Стаття Bloomberg

Президент Росії Володимир Путін, використовуючи свій вплив на місцевих бойовиків, намагається відділити Донбас від України, пише Bloomberg

Повний переклад статті 

Володимир Путін хапається за змішані сигнали з боку США, щоб непомітно посилити вплив Росії на два повсталі регіони України (окуповані території Донбасу, — ред.), чим ховає надії на мирну угоду Європи та зняття санкцій найближчим часом.

Кремль продовжує публічно підтримувати угоду, кураторами якої стали Німеччина і Франція у 2015 році. Реальною стратегією Путіна в Україні є повне відокремлення двох прикордонних районів (Донбасу — ред.) шляхом їхньої поступової інтеграції з Росією. Про це повідомили три російські урядовця, які є близькими до керівництва в Москві. Втім, вони стверджують, що Путін не має планів щодо офіційного визнання чи анексії цих територій.

Росія здійснює ці кроки поступово. Використовуючи блокаду українських активістів (блокада торгівлі з окупованими територіями, — ред.), як політичне прикриття, РФ бере під свій контроль ключові економічні ланки з сепаратистських територій.

Минулого тижня російські залізниці скоротили кількість перевезень вугілля та залізної руди до територій, які межують з бойовиками, де металургійна промисловість забезпечує більшість робочих місць. Це дозволить Росії замінити українські поставки, які призупинив Київ, і забезпечити роботу металургійних заводів. Про це виданню повідомили двоє представників цієї індустрії.

«Було зроблено крок в бік від’єднання Донбасу — немає ніяких сумнівів в цьому», — розповів телефоном з Москви депутат партії «Единая Россия» Костянтин Затулін.

Як і інші офіційні особи, Затулін звинуватив Україну у форсуванні агресії Москви через блокаду, ці звинувачення Київ відкидає.

Слова Затуліна про плани Кремля підтвердив Олексій Чеснаков, колишній співробітник Кремля, який зараз консультує адміністрацію Путіна щодо політики стосовно України. Це також підтвердив і один з урядовців, який попросив не називати свого імені.

Громадянство Росії

Раніше в цьому році Путін розлютив свого українського колегу Петра Порошенка, підписавши указ про визнання паспортів та інших документів, які були видані сепаратистськими «урядами» в Луганську і Донецьку. До цього вони вже оголосили рубль своєю офіційною валютою.

Кремль також розглядає можливість полегшити процес надання громадянства Росії для 2 мільйонів жителів регіонів, що може значно ускладнити будь-які спроби Києва відновити контроль.

За словами заступника глави адміністрації Порошенка Костянтина Єлісєєва, Москва реалізує так званий «Придністровський сценарій». Він говорить про сепаратистський регіон в колишній радянській республіці Молдова, в якому є російські війська, втім немає угод про громадянство з Росією.

Росія підтримує низку сепаратистських регіонів в колишніх радянських республіках, використовуючи їх як важелі впливу проти прозахідних урядів. У 2008 році Росія направила війська до Грузії, щоб гарантувати безпеку двох таких районів, які тепер по суті є кремлівськими протекторатами. Минулого місяця Росія включила до своєї регулярної армії деяких бойовиків звідти.

«У нас немає миру з однієї причини: росіяни не зацікавлені в досягненні миру», — наголосив Порошенко під час виступу в Лондоні у вівторок. «Вони зацікавлені у контролі».

Трамп, Тіллерсон

Дії Путіна в Україні створюють проблему для США та ЄС, які публічно підтримують Мінські угоди 2015 року, необхідні для відновлення контролю України над Донбасом. Провал угоди буде серйозним ударом по канцлеру Німеччини Ангелі Меркель. Вона вклала багато політичного капіталу, намагаючись припинити найжорстокіше насильство в Європі з часів Балканських воєн 1990-х років.

За три роки конфлікту на Донбасі загинули 10 тисяч людей, 2 мільйонам людей довелося переїхати.

Адміністрація президента Дональда Трампа відправляла плутані сигнали щодо своєї позиції. Та здається «абсолютно незацікавлена» в конфлікті, як висловився один високопоставлений російський дипломат.

Риторично Трамп зайняв жорстку позицію, хоча він так і не прояснив її. Втім, Білий дім, здається, зосередився на питаннях, які він вважає більш нагальними, такі як Сирія і Північна Корея.

Держсекретар Рекс Тіллерсон піддав сумніву важливість України для платників податків США. Однак, він також наполягав, що санкції проти Росії не скасують, поки Кремль не почне виконувати свої зобов’язання для відновлення миру. Раніше нова адміністрація США тільки обіцяла зберегти менш обтяжливі штрафи, які були введені у відповідь на анексію Криму Путіним.

Завжди готовий

Стратегія Путіна включає в себе розробку важелів, які можуть бути використані для зміцнення контролю Кремля над Донбасом на короткий термін. Про це заявили два західних дипломата у Москві, їхні слова підтвердили колишні російські офіційні особи.

Відповідні заходи «завжди готові», — сказав радник Кремля Чеснаков. «Кожного раз, коли Україна дає нам привід, ми їх вживаємо».

У січні українські націоналістичні ветерани перекрили вантажні перевезення з бойовиками сходу (блокада Донбасу ветеранами АТО, — ред.). Два місяці по тому, Порошенко затвердив блокаду, навіть попри те, що це коштує економіці його країни близько 1% через припинення ключових поставок сировини, зокрема, вугілля.

Порошенко заявив, що заборона на торгівлю буде скасована, коли сепаратистська влада віддасть захоплені нею українські підприємства. Донецьк і Луганськ (окуповані частини, — ред.) в березні взяли під контроль близько 40 українських компаній, в тому числі активи мільярдера Ріната Ахметова з виплавки сталі та електроенергетики.

Економіст Російської академії народного господарства та державної служби при президенті Росії Андрій Марголін заявив, що це відображає фінансову складову політики Путіна. Після двох років спаду, Росія навряд чи може дозволити собі продовжувати субсидіювати Донбас, тому вона повинна задіяти Донецьку та Луганську області комерційно, щоб допомогти компенсувати витрати.

«Чим менше ця економіка інтегрована з Росією, тим вище будуть витрати», — зауважив Марголін.

Заморожений конфлікт

Тепер, коли Мінські угоди фактично зайшли у глухий кут, питання Донбасу може стати замороженим конфліктом, який може тривати десятиліттями.

Що стосується Порошенка, то його руки зв’язані, зауважив голова правління українського Центру прикладних політичних досліджень Володимир Фесенко.

Внутрішньодержавні опоненти перешкоджають Порошенку у намаганні надати широку автономію повсталим регіонам (окупованим територіям, — ред.), як цього вимагають Мінські угоди. Тим часом два інших спірних питання включені до угоди — повне припинення вогню і повернення прикордонних районів під контроль української влади. Ці два пункти ще знаходяться дуже далеко від виконання.

«Це дозволить Росії посилити свій вплив у двох областях», — підсумував Фесенко.

by Henry Meyer , Ilya Arkhipov , Stepan Kravchenko , and Yuliya Fedorinova

 


Загрузка...

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *